Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. X

My pre Vás na jar :-)

Dnes, v prvý jarný deň, keď je jarno-letná sezóna 2016 na svojom pomyselnom začiatku a používanie okuliarov bude všade opäť zdôrazňované, Vám prinášame skrátenú verziu predstavenia Optimalu.

My pre Vás na jar :-)

V tieto dni sme trošku prevetrali archív článkov a pri texte, ktorým zakladateľ Optimalu predstavoval okuliare Optimal komunite cyklistov na jednom cyklo portáli, sme zistili, že aj po 3 rokoch je text viac ako aktuálny.

 

Dnes, v prvý jarný deň, keď je jarno-letná sezóna 2016 na svojom pomyselnom začiatku a používanie okuliarov bude všade opäť zdôrazňované, Vám prinášame jeho skrátenú verziu.

 

Keď som prvýkrát uvažoval o založení Optimalu a aj potom neskôr v ďalších fázach vývoja Optimalu, nikdy som nemyslel na konkrétny šport alebo účelové použitie. V hlave som mal niekoľko základných podmienok, najmä, aby si čo najširšia vrstva ľudí na Slovensku mohla chrániť zrak počas celého roka naozaj kvalitnými slnečnými okuliarmi za optimálnu cenu. Bezpečnosť, funkčnosť, dizajn, zdravie a rozšírenie odborného povedomia o slnečných okuliaroch boli pre mňa ďalšími prioritami.

 

Dnes viem, že sa to podarilo, ale pred nami je ešte vždy kus práce a „boja“ o zdravé oči Slovákov. Uvedomujem si to o to viac práve v  jasné, slnečné dni, kedy sú ľudia médiami atakovaní rôznymi zaručenými informáciami o tých správnych slnečných okuliaroch. V roku 2005 som určite nepredpokladal, že o 10 - 11 rokov sa bude ešte stále v súvislosti so slnečnými okuliarmi hovoriť len o UV filtri, ale žiaľ je to tak.

 

Veľmi ma mrzí, že sa tak málo hovorí o tom, že slnečné okuliare musia spĺňať európske a slovenské technické normy a že spomínaný UV filter je len jedna maličká časť, ktorú musia slnečné okuliare spĺňať, aby oči naozaj chránili.

Nemenej dôležitými súvislosťami sú kategória filtra, jej rovnomernosť na oboch zorníkoch, optická trieda, optická mohutnosť, použitie materiálov a ich celkové spracovanie, typy zorníkov, mechanická pevnosť a mnoho ďalších aspektov.

Všetkých nás, ktorí sedíme za volantom auta alebo na bicykli by mala zaujímať hlavne ďalšia dôležitá vlastnosť a to vhodnosť použitia okuliarov v cestnej premávke a rozpoznávanie signálnych svetiel.

 

Ak by som mal vypichnúť na záver ešte niečo dôležité z odborného a zdravotného hľadiska, tak by to bolo jednoznačne posadenie okuliarov na tvári vzhľadom na ich účelovosť. Ak nie je oko a očné okolie kryté riadne z vrchu a boku, okuliare strácajú svoj účel.